KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Karikatyrteckning 6456002
*
nr 645 6002
Al Bergström
(1910-1975), Sverige
Karikatyrteckning, Al Bergström (1910-1975), New York, 1947, föreställande Ingrid Bergman. Dedikation och autograf av Ingrid Bergman. Blandteknik, Bladstorlek 49x35
Al Bergström, född 1910, död 1975, svensk karikatyrtecknare.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
2.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 juni 2010
kl 19:25:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/6 23:52:54
1
700 kr
13/6 15:08:22
2
1.600 kr
13/6 20:01:36
2
Vinnande bud
14/6 15:46:00
3
1.500 kr
14/6 15:46:36
3
2.500 kr
- Konstnär/Designer
Al Bergström
Al Bergström, född 1910, död 1975, svensk karikatyrtecknare.
Läs mer om Al Bergström
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller al bergström blandteknik karikatyrteckning new york svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:02
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25
*
Al Bergström
Al Bergström, född 1910, död 1975, svensk karikatyrtecknare.
Läs mer om Al Bergström
nr 645 6002
Al Bergström
(1910-1975), Sverige
Karikatyrteckning, Al Bergström (1910-1975), New York, 1947, föreställande Ingrid Bergman. Dedikation och autograf av Ingrid Bergman. Blandteknik, Bladstorlek 49x35
Al Bergström, född 1910, död 1975, svensk karikatyrtecknare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 2.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 juni 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/6 23:52:54 | 1 | 700 kr |
13/6 15:08:22 | 2 | 1.600 kr |
13/6 20:01:36 | 2 | Vinnande bud |
14/6 15:46:00 | 3 | 1.500 kr |
14/6 15:46:36 | 3 | 2.500 kr |
- Konstnär/Designer
Al Bergström
Al Bergström, född 1910, död 1975, svensk karikatyrtecknare.Läs mer om Al Bergström
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller al bergström blandteknik karikatyrteckning new york svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06 -
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:02 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06 -
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25